5 سیستم مدیریت محتوای برتر در سال 2020

سیستم مدیریت محتوا چیست و چگونه می تواند برای ما مفید باشد؟ در محیط کسب و کارهای امروزی، برند ها و سازمان های مختلفی وجود دارند. اما این برند ها و سازمان ها چطور کیفیت خدمات خود را نشان می دهند؟ هر کسب و کاری برای دستیابی به مخاطبان بیشتر به یک وب سایت نیاز دارد و یک سیستم مدیریت محتوا، ویژگی های لازم برای نمایش یک برند و یا سازمان را فراهم می کند.

5 سیستم مدیریت محتوای برتر در سال 2020

پلتفرم سیستم مدیریت محتوا چیست؟

 CMS مخفف سیستم مدیریت محتوا است. امروزه پلتفرم های موجود زیادی برای توسعه وب وجود دارند. این پلتفرم ها به شما اجازه می دهند تا وب سایت خود را فقط با چند کلیک مدیریت کنید. اگر محتوای سایت به سادگی قابلیت درک و ارتباط مناسب داشته باشد، موجب افزایش بسیارِ ترافیک وب سایت خواهد شد. از آنجا که محتوای وب سایت ما نشان دهنده کیفیت وب سایت ما در دنیا است، اگر دارای مفاهیم قابل درک باشد موجب بازدید هرچه بیشتر وب سایت خواهد شد. سیستم مدیریت محتوا یک پلتفرم مبتنی بر وب است که برای مدیریت محتوای وب سایت با توجه به نیاز موجود استفاده می شود و امکانات مختلفی مانند مدیریت محتوا، ویرایش تصاویر، ویرایشگرهای تصویری و … را در اختیار ما قرار می دهند

نیازمندی های یک سیستم مدیریت محتوا چیست؟

 امروزه سیستم مدیریت محتوا بسیار محبوب و مورد تقاضا است و  به مدیریت محتوای وب سایت کمک شایانی می کند. می توان محتوای وب سایت را از طریق این پلتفرم ویرایش و منتشر کرد و همچنین در صورت نیاز آن را مدیریت نمود. می توان وب سایت های مبتنی بر محتوا و بلاگ هایی با محتوای آموزنده را همراه با تصاویر و قالب های مختلف ایجاد و ویراش کرد.

ویژگی های سیستم مدیریت محتوا :

CMS بر اساس سه فاکتور اصلی کار می کند :

  1. محیط کاربرپسند: محتوای وب سایت می تواند توسط کاربران نهایی مدیریت و توسط پلتفرم منتشر شود. بنابراین نیازی به دانش فنی نیست. سیستم های مدیریت محتوا، رابط کاربری گرافیکی کاربرپسند دارند که بواسطه آنها کاربران می توانند محتوای وب سایت خودشان را براحتی قابل درک کرده و بروز رسانی کنند.
  2. ویژگی مفید برای تنظیم افزونه: سیستم های مدیریت محتوا، ویژگی های مفید فراوانی دارند و به ما این امکان را می دهند که محتوای خود را مدیریت و ظاهر وب سایت خود را تنظیم کنیم و نیز عملکرد آن را با نصب و افزودن افزونه های جدید توسعه دهیم. افزونه ها ما را قادر می سازند تا امکانات جدیدی اضافه کنیم و وب سایت خود را توسعه دهیم. همچنین امکان شخصی سازی مطالب را برای ما فراهم می کنند.
  3. قالب ها: اگر ظاهر سایت خود را دوست ندارید تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک قالب دیگر را انتخاب کنید. قالب سیستم مدیریت محتوا یک طرح اولیه و افزونه های جذاب برای ظاهر محتوا را فراهم می کند. قالب های رایگان برای مدیریت محتوای وب سایت شما وجود دارند.

5 سیستم مدیریت محتوای برتر:

Top-5-CMS

هزاران فراهم کننده سیستم های مدیریت محتوا در بازار وجود دارند اما بهترین سیستم های مدیریت محتوا ویژگی های متمایزی نسبت به بقیه دارند. 5 پلتفرم سیستم مدیریت محتوا برای بازاریابی دیجیتال عبارتند از:

وردپرس محبوب ترین پلتفرم برای سیستم مدیریت محتوا است. این CMS، با php و MySQL نوشته شده است و از موتور پایگاه داده SQLite استفاده می کند. وردپرس در تاریخ 27 می 2003 توسط متیو چارلز، توسعه دهنده وب از هیوستون منتشر شد.

- کاربرد وردپرس ؟

 وردپرس برای ساخت وب سایت هایی در مقیاس بزرگ استفاده می شود. در حال حاضر 27 میلیون وب سایت وجود دارند که از طریق سیستم مدیریت محتوای وردپرس ساخته و پشتیبانی شده اند.

وردپرس بدلیل متن باز و کاربرپسند بودن، محبوب است و دارای ویژگی هایی است که صاحبان مشاغل کوچک می توانند با آن کار کنند. زیاد  نیازی به دانش تخصصی برای کار با وردپرس نیست. ورد پرس بدلیل دارا بودن کیفیت بالا، 60% از موارد استفاده سیستم های مدیریت محتوا را در بازار پوشش می دهد چرا که یک وب سایت وردپرس بسیار جذاب است.

جوملا یک پلتفرم مدیریت محتوا است که بصورت رایگان در بازار موجود می باشد. جوملا برای ساخت برنامه های تحت وب مورد استفاده قرار می گیرد و امکانات خوبی را برای ایجاد برنامه های تحت وب فراهم می کند. جوملا در 17 اوت سال 2005 منتشر شد.

- کاربرد جوملا ؟

جوملا یک پلتفرم سیستم مدیریت محتوا است که از لحاظ کاربرد در مقایسه با وردپرس و سایر سیستم های مدیریت محتوا متفاوت است. وردپرس می تواند برای نوشتن بلاگ های ساده، وب سایت های دولتی و یا وب سایت های تجاری استفاده شود اما جوملا بیشتر برای تجارت الکترونیک و وب سایت های شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد.

- چرا جوملا محبوب است؟

جوملا فریم ورک خاص خود را دارد و برای نوشتن محتوای وب و ایجاد برنامه های وب خط فرمان در زبان php استفاده می شود. جوملا روی سرور رایگان است. به عبارت دیگر جوملا یک سیستم مدیریت محتوای متن باز و کاملا رایگان و در دسترس است. همچنین درک و استفاده از آن نیز آسان است. امروزه بیش از 18 میلیون وب سایت وجود دارندکه توسط جوملا ایجاد شده اند.

دروپال یک پلتفرم سیستم مدیریت محتوا است که برای ساخت وب سایت ها و برنامه های تحت وب استفاده می شود. دروپال از ویژگی های بسیاری مانند مراحل مدیریت محتوای آسان، عملکرد قابل اطمینان و امنیت برخوردار است. سیستم مدیریت محتوای دروپال توسط Dries Buytaert توسعه یافته است و یک نرم افزار متن باز است که بر روی سرور های وب نصب می شود.

- کاربرد دروپال ؟

دروپال یک پلتفرم سیستم مدیریت محتوا است که متن باز است و یک فریم ورک مدیریت محتوا است که برای ساختن یک سیستم مدیریت محتوای سفارشی استفاده می شود. با استفاده از Drupal-CMF که مخفف Drupal- Content Management Framework به معنی فریم ورک مدیریت محتوا است، می توان سیستم مدیریت محتوای سفارشی را مطابق با نیازهای مشتریان ساخت.

- چرا دروپال محبوب است؟

دروپال در واقع یک پلتفرم مدیریت محتوای وب سایت است که توسط توسعه دهندگان وب حرفه ای در سراسر جهان استفاده می شود. دروپال با زبان php نوشته شده است و یک فریم ورک Back-end را ارائه می دهد. حداقل 2.3% از وب سایت ها در سرتاسر دنیا مانند وبلاگ های شخصی، دولتی و وب سایت های سیاسی با استفاده از دروپال ایجاد شده اند.

مجنتو از نظر خصوصیات امنیت و پشتیبانی یکی از بهترین پلتفرم های تجارت الکترونیکی است. یکی از بهترین ها برای ساختن فروشگاه های الکترونیکی است و نکته قابل توجه اینست که رایگان است. مجنتو متعلق به شرکت ادوبی ( Adobe ) و بر پایه فریم ورک Zend است. مجنتو یکی از بزرگترین پلتفرم های تجارت الکترونیکی است و در 13 مارس 2008 پایه گذاری شده است.

-کاربرد مجنتو ؟

مجنتو یکی از بهترین ابزارهای ایجاد کننده تجارت الکترونیک است که به عنوان یک پلتفرم تجارت الکترونیکیِ سئو پسند در نظر گرفته می شود تا عملکرد وب سایت را بهبود دهد.

- چرا مجنتو محبوب است؟

نصب و استفاده از مجنتو به دلیل داشتن محیطی کاربر پسند آسان است. محصولی کارآمد و مقرون بصرفه که بیش از 50 درگاه پرداخت را پشتیبانی می کند. از سال 2013، مجنتو یک سیستم مدیریت محتوای محبوب شده است و آنچه در حال حاضر مشهود است این است که بیش از 81 هزار شرکت از این CMS ( Content Management System ) استفاده می کنند و اکثر این شرکت ها در ایالات متحده مستقر هستند.

یک پلتفرم متن باز است که بصورت رایگان قابل دسترس می باشد. برای مدیریت محتوای یک وب سایت استفاده می شود و یک وب سایت مقیاس پذیر و قابل توسعه را می توان با آن ایجاد کرد. Typo3 توسط اینترانت و برنامه های آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای تبدیل سایت های کوچک به یک سایت چند زبانه نیز استفاده می شود. پلتفرم سیستم مدیریت محتوای تایپو3 تحت GNU و به زبان php نوشته شده است.

- کاربرد Typo3 ؟

 پلتفرم سیستم مدیریت محتوای تایپو3 از php با ورژن 7 به بالا استفاده می کند که برای وب سایت های ساده و سایر وب سایت ها استفاده می شود. نکته مهم اینست که پلتفرم Typo3 محافظه کارانه عمل می کند و بیشتر برای زیرساخت فناوری اطلاعات استفاده می شود.

- چرا Typo3 محبوب است؟

 تایپو3 متن باز است و هزینه لایسنس یا مجوز ندارد. علاوه بر این سریع و براحتی در دسترس بوده و کاملا انعطاف پذیر است. Typo3 بر روی سرورهای وب مانند Apache و IIS و نیز سیستم عامل هایی مانند لینوکس اجرا می شود. تایپو3 از حدود 20 سال پیش فعال است و امروزه هنوز هم بسیار کاربردی است و بطور مداوم بهبود داده شده و بروز رسانی می شود.