سایت واکنش گرا چیست

سایت واکنش گرا و یا همان ریسپانسیو وب سایتی است که متناسب با اندازه صفحه نمایشِ تمام دستگاه های هوشمند مانند، تبلت، گوشی هوشمند، لپ تاپ و …، محتویات خود شامل عکس، فیلم، متون و … را نمایش می دهد. در واقع سایت واکنش گرا اندازه عناصر مختلف موجود در خود را با توجه به اندازه صفحه نمایش دستگاه های هوشمند مختلف تنظیم نموده و نمایش می دهد. به عبارت ساده تر، هنگامی که شما با تبلت و یا تلفن همراه خود به یک سایت مراجعه کنید و نتوانید به خوبی به محتوای آن دسترسی داشته باشید بطوریکه برای دیدن قسمت مختلف آن نیاز به اسکرول يا تغيير زوم متعدد باشد، سایت مورد نظر ریسپانسیو نیست. بنابراین می توان ریسپانسیو بودن یک وب سایت را از جمله عوامل موفقیت آن برشمرد.

تعداد بازدید از وب سایت های واکنش گرا بسیار بیشتر از وبسایت هایی است که ریسپانسیو نیستند. همین امر موجب افزایش رتبه سایت شما در گوگل خواهد شد که بسیار در جذب مشتری و کاربر موثر است. اگر تمام افراد با هر دستگاه هوشمندی به وب سایت شما با یک اندازه متناسب و ایده آل دسترسی داشته باشند علاقه آنها نسبت به باقی ماندن در سایت، بیشتر و حتی به سفارش خدمات و یا محصولات شما منجر خواهد شد. یک سایت غیر ریسپانسیو برای بازدیدکنندگان، تغییر زوم ها و اسکرول های متعددی را در پی خواهد داشت و همین موضوع سبب خسته شدن کاربران و ترک سریع وب سایت مورد نظر خواهد شد.

امروزه دستگاه های هوشمند بسیاری با اندازه های مختلف تولید شده اند و افراد از دستگاه های هوشمند مختلف استفاده می کنند. با توجه به استفاده همگانی از اینترنت و امکان اتصال تمام دستگاه های هوشند به اینترنت، همه روزه به تعداد بازدیدکنندگان وب سایت ها و شبکه های اجتماعی افزوده می شود. از این رو، وب سایت واکنش گرا یک امتیاز محسوب می شود که بواسطه آن، بازدید از سایت و در نهایت تعداد مشتریان افزایش خواهد یافت.

در حقیقت معنای ریسپانسیو بودن یک وب سایت، واکنش گرا یا پاسخ گرا بودن آن وب سایت می باشد. کاربران و بازدید کنندگان باید با آسودگی کامل و بدون هیچگونه تحمل سختی خواندن مطالب و محتوای وب سایت، از آن استفاده کنند و به تمام محتواها بطور کامل دسترسی داشته باشند. تمام گزینه ها و خدماتی که برای بازدید کنندگان توسط کامپیوتر و لپ تاپ فراهم است باید برای سایر افراد نیز که از دستگاه های هوشمند دیگر نظیر گوشی های هوشمند، تبلت و … استفاده می کنند فراهم باشد. باید به این نکته توجه داشت که تعداد بازدید کنندگانی که از این دست دستگاه های هوشمند استفاده می کنند روز به روز در حال افزایش است و حتی درصد بیشتری را نسبت به افرادی که از پی سی و لپ تاپ به سایت مراجعه می کنند را در بر می گیرد. بنابراین Responsive design وب سایت بسیار مهم است و نقش کلیدی در افزایش آمار بازدید وب سایت مورد نظر خواهد داشت.

در یک سایت واکنش گرا و یا ریسپانسیو، جذابیت های بصری نیز همانند متون و سایر محتواها باید مد نظر قرار گیرد. به عبارت دیگر گرافیک وب سایت ریسپانسیو نیز بسیار مهم است و نباید از آن چشم پوشی کرد چرا که اگر تصاویر و بنر های سایت، کوچک و ناواضح باشند چشم مخاطب را خسته کرده و سبب نارضایتی بازدید کننده و ترک سایت مورد نظر خواهد شد. لازم است که بنر ها و سایر تصاویر وب سایت علاوه بر اندازه معمول متناسب با سایز گوشی های هوشمند و … نیز طراحی و تنظیم شده و مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از بنر های اختصاصی برای اندازه گوشی هوشمند موجب افزایش جذابیت بصری وب سایت و کمک به ریسپانسیو بودن دقیق آن خواهد شد. دقت داشته باشید که هر چه قدر بازدید کننده احساس راحتی بیشتری در سایت داشته باشد و استفاده از امکانات و بخش های مختلف آن راحت تر و سریع تر باشد زمان بیشتری را در سایت مورد نظر صرف خواهد کرد و در نهایت جزو مخاطبان و حتی مشتریان شما خواهد شد. این موضوع، اهمیت بالای سایت واکنش گرا را نشان می دهد.

همانطور که گفته شد می توان سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو را یکی از عوامل مهم موفقیت وب سایت برشمرد. یک سایت ریسپانسیو جزو عوامل موفقیت سئو و افزایش رتبه سایت در گوگل است. لازم است که پیش از شروع فرآیند طراحی سایت، این مهم نیز در نظر گرفته شده تا نتیجه یک سایت واکنش گرا و حرفه ای باشد. شرکت کاکتوس طلایی همواره با در نظر گرفتن این موضوع، اقدام به طراحی وب سایت های خلاقانه و حرفه ای می کند و طراحی سایت واکنشگرا و ریسپانسیو را جزو فاکتورهای مهم طراحی سایت می شمارد. با انتخاب شرکت کاکتوس طلایی، گام هایی طلایی را برای داشتن یک وب سایت واکنش گرا و حرفه ای بردارید و با همراهی ما به اهداف طلایی خود برسید. ما از هیچ گونه فعالیتی در جهت جلب رضایت شما فروگذار نخواهیم کرد و بهترین سایت واکنش گرا را مطابق با نظر و سلیقه شما طراحی می کنیم.